Moc warsztatów 5 zmysłów!

Moc warsztatów 5 zmysłów!

Warsztaty Projektu 5 zmysłów dokładnie odwzorowują to, co dla wielu z nas jest oczywiste – sztuce od wieków przypisuje się moc terapeutyczną. Dlatego w  rozwoju i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami ogromne  znaczenie ma wprowadzanie różnorodnych form kreatywności. Te działania pomagają im lepiej funkcjonować w codzienności.

W tym roku, w ramach projektu, zaplanowaliśmy 15 warsztatów w całej Wielkopolsce. Większość zdążyła się odbyć przed wprowadzeniem obostrzeń pandemicznych.

Poznański „Ognik” czyli Warsztaty Terapii Zajęciowej odwiedziła Ewa Nowaczyk-Przybylak z zajęciami Dorosłość w życiu i w rozmowie. Stawiamy PYTANIA”. W efekcie powstały mini wywiady o dorosłości, uzyskane podczas warsztatów ze skutecznej komunikacji, czyli ze świadomego zadawania pytań i odpowiedzialności za słowo.

Patryk Piłasiewicz w Goślińskim Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych WTZ w Murowanej Goślinie, nawiązał do wspomnień z dzieciństwa. Podczas warsztatu „Pamiętam zapach gór..” powstało dzieło muzyczne – utwór improwizowany przez uczestników i prowadzącego. To swoisty zapis spotkania, złożony z brzmienia żywych instrumentów oraz subtelnej ingerencji warstwy elektronicznej. Zdjęcia z tych warsztatów możecie oglądać w galerii.

„Dorosłość jako przyszłość, wymarzona projekcja” to już spotkanie z Robertem Gogolem w WTZ w Wągrowcu, gdzie stworzono cykl etiud wideo. Tematem była refleksja nad dorosłością jako miejscem w społeczeństwie, jako przestrzenią do bycia potrzebnym, miejscem pracy. Przy pomocy cyfrowego montażu wideo stworzono iluzję, by zajrzeć w przyszłość, która pomoże się znaleźć w wymarzonej roli.

Razem z Martyną Rzepecką, na korytarzach Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grońsku, ich uczestnicy zawiesili kolorowe flagi/szarfy oznaczające „(nie)dorosłość”. W Drzązgowie do Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „RAZEM” przyjechał Jarek Rebeliński i powstała etiuda teatralna łącząca słowo, ruch, przestrzeń pt „Dorasta/nie”. Fotografik Marek Lapis z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Odolanowie stworzył kolekcję zdjęć na krążkach drzewnych „Już dorosły, czy jeszcze wewnętrzne dziecko”. Mamy też film dokumentalny o tym, czym dla autorów jest dorosłość i jaka jest dla nich ważna. Rafał Jerzak – prowadzący te warsztaty w poznańskiej Fundacja FIONA  – mówi, że ten film jest odpowiedzią na wiele ważnych pytań i teraz tę odpowiedź będą mogli poznać inni. Muzycznie było w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Koźminku. To za sprawą  Malwiny Paszek i jej „Niepoważnej muzyki”. Tam powstał utwór z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku i dziecięcych zabawek dźwiękowych.

Tyle pomysłów, propozycji, spełnionych marzeń, wspólnych działań. Za wszystkie i za miłe przyjęcie serdecznie dziękujemy 🙂