Home / 0
Ładowanie Wydarzenia

Warsztaty dla kadr kultury: GALERIE I MUZEA cz. 2

24 listopada 2020 @ 12:00 - 15:00
  • To event minęło.

Dostępność realna vs. wirtualna

Teoretyczno-praktyczne warsztaty mają na celu usystematyzowanie wiedzy z zakresu dostępności muzeów i galerii dla osób z niepełnosprawnościami (m.in. dla osób niewidomych, słabosłyszących, poruszających się na wózkach, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a także osób starszych). W trakcie zajęć omówimy różnice pomiędzy transkrypcją, a audiodeskrypcją, podpowiemy, kiedy stosować napisy, a kiedy tłumaczenie na język migowy. Porozmawiamy o poprawnej komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami, o ich potrzebach oraz o cechach, jakie powinno posiadać dostępne muzeum. Zastanowimy się nad możliwościami działania instytucji sztuki w dobie covid-19 z jednoczesnym dążeniem do przestrzegania zasad standardu dostępności WCAG – w przypadku udostępniania swoich zasobów online. Poznamy sposoby na udostępnianie sztuki dzieciom i dorosłym – przetestowanych i wykorzystywanych na platformach on-line ZOOM i MS-Teams.

Bardzo ważne, aby podczas zajęć każdy miał telefon komórkowy z działającym aparatem fotograficznym i kamerką oraz laptop.

Prowadzący:

Marta Żaczkiewicz – absolwentka studiów podyplomowych z tłumaczeń audiowizualnych. Od roku 2010 audiodeskryptorka i redaktorka napisów dla niesłyszących. Współrealizowała projekty propagujące ww. techniki na Białorusi, Islandii i w Mołdawii. Współpracowała z festiwalami filmowymi w Polsce, na Białorusi i Ukrainie – w Kijowie przeprowadziła MasterClass z audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych podczas festiwalu Molodist. Nadzorowała wdrożenie audiodeskrypcji do Muzeum Marka Chagalla w Witebsku, Muzeum Narodowego w Mińsku oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Współpracuje ze stacjami telewizyjnymi, producentami filmowymi oraz teatrami. Działa na rzecz osób z dysfunkcjami wzroku narażonych na wykluczenie społeczne. Certyfikowana Instruktorka Orientacji w Przestrzeni osób z uszkodzonym wzrokiem. Fundatorka i Prezeska Fundacji Otwieramy Kulturę i Sztukę. W roku 2019 uzyskała dyplom z montażu filmowego. Obecnie w trakcie przygotowania do egzaminu z dostępności cyfrowej.

Remigiusz Koziński – edukator w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu, audiodeskryptor Fundacji Otwieramy Kulturę i Sztukę oraz prowadzący ćwiczenia z dziennikarstwa online i mobile journalism na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracownik portalu lubimyczytac.pl. Uczestnik projektu: “Audiodescription across borders”, realizowanego przez Fundację Human Doc i Fundację Otwieramy Kulturę i Sztukę z partnerami z Czech, Ukrainy, Mołdowy i Gruzji. W ramach prac z FOKiS przygotowywał audiodeskrypcje do filmów na Festiwalu Transatlantyk w Łodzi. Wolontariusz Towarzystwa Osób Niesłyszących. Absolwent trzech stopni kursu Polskiego Języka Migowego.

Link do formularza: https://forms.gle/Z9gZMo9RSh8nijKq7

Details

Data: 24 listopada 2020
Time: 12:00 - 15:00
Wydarzenie - RodzajWarsztaty dla kadr kultury